Újra magyar nóta zengte be Kecskemétet a székely-magyar barátság jegyében
Székely nótások, erdélyi gasztronómia, nemzetünket összekötő hagyományok - ezek álltak a Nagy Székely Verbuválás és a Magyar Nóta és Népzenei Fesztivál középpontjában, melyek szombaton zenével, dallal és tánccal töltötték meg Kecskemétet. A szervezők a tavaly őszi hasonló esemény sikerén felbuzdulva hívták újra össze a találkozót.
Délelőtt egy "csalogatásra" került sor a Hírös Agóra előtti Deák téren. Egy sátor köré gyűltek a székelyföldi és az anyaországi táncosok, zenekarok, akik egy műsorral keltették fel a kecskemétiek figyelmét a rendezvényre. Az arra járók az énekesekkel együtt nótázhattak. A csalogatón a gasztronómia is megjelent, Erdélyből érkezett kenyér, padlizsánkrém, zakuszka.
A rendezvényen megjelent például a szigetszentmiklósi Szépszivárvány Táncegyüttes, melynek tagjai székely népviseletben táncoltak, de ki lehet emelni a Marosvásárhely mellől érkező, Dankó Pista-életműdíjas Szilágyi Sándort, a „csíkországi” Regián Melindát és Dobos Zsoltot is.
Délután 3 órától vette kezdetét a Magyar Nóta és Népzenei Fesztivál a Bajor Étteremben, ahol várhatóan késő estébe nyúlóan szól majd a muzsika. Itt az erdélyiekhez, székelyekhez már a magyarországi nótások is csatlakoztak.
A Kecskeméti Televízió Töretlenül magyarok című magazinjában Kovács János nótaénekes és felesége, Ország Ilona, az esemény főszervezői elmondták: a találkozó célja, hogy a gyökereinket, hagyományainkat a mai világban is életben tartsuk.
„Székelyföldön, Erdélyben sokkal jobban őrzik hagyományainkat, mint a magyarok az 'öreghazánkban'. Szeretnénk bepillantást adni abba, hogy hogyan is működik Erdélyben a nótázás” – mondta Ország Ilona. Kovács János azt hangsúlyozta: „Bátrabban szólnak egymáshoz, sokkal közvetlenebbek a székelyek. Őrült jó velük lenni!”
A Deák téri vidám, oldott hangulat a Bajor Étteremben is folytatódott délután. Az étterem rendezvényterme teljesen megtelt nézőkkel. Az eseményt dr. Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő nyitotta meg, aki a magyar nóta és a népzene nemzeti összetartó erejét hangsúlyozta.
A város nevében Lévai Jánosné önkormányzati képviselő, tanácsnok köszöntötte a közönséget és az előadókat. Elmondta, hogy Kecskemétnek két testvérvárosa van Erdélyben: Marosvásárhely és Sepsiszentgyörgy. "A covid előtti időszakban nagyon jó kulturális kapcsolatot alakítottunk ki, melyet a jövőben is folytatni kívánunk" - emelte ki. Az eseményen részt vett Engert Jakabné alpolgármester is.
A Kecskeméti Nótások Baráti Köre tavaly ősszel szervezett először székely-magyar nóta-találkozót, a sikeren felbuzdulva döntöttek úgy, hogy idén tavasszal újra nyélbe ütik az eseményt.
Kecskemét percről percre
-
05-19
22:02In memoriam Toókos György -
05-19
21:10Kigyulladt egy ház Kecskeméten - Jelenleg is zajlik az oltás -
05-19
20:30Felavatták Bulgária tiszteletbeli konzulátusát Kecskeméten -
05-19
19:40A földön kell maradnunk -
05-19
19:21Újra Kecskeméten a Magyar Nemzeti Cirkusz - Videóval -
05-19
19:20Rangos díjakról is döntöttek a közgyűlésen -
05-19
18:44Elrajtolt a Nemzeti Leány Junior Bajnokság “A” döntője -
05-19
17:32Nemzetközi hegesztési konferenciának ad otthont az egyetem - Videóval -
05-19
16:04Döntöttek a város díjazottjairól -
05-19
15:33Értékesítik a Rudolf laktanya központi épületeit -
05-19
15:16Drágábban csobbanhatunk: a felelős gazdálkodás érdekében emelkednek a fürdő árai - Videóval -
05-19
14:17Átszervezték az óvodai csoportokat a gyermeklétszám csökkenése miatt - Videóval -
05-19
13:59Családi nap lesz Kiskertvárosban -
05-19
13:52Közgyűlés – Egyhangú támogatás a Bodri Ferenc-emléktáblának -
05-19
13:42Dr. Fekete Gábor: egyáltalán nem mindegy, kik vezetik Kecskemétet